Európa lőszergyártási lendülete kritikus ponton akadt el: jelenleg egyetlen lengyelországi gyár, a Nitro-Chem tartja életben az egész kontinens TNT-ellátását – írta meg az Euractiv.
A trinitrotoluol (TNT) az egyik legfontosabb robbanóanyag a tüzérségi lőszerek előállításához, de a gyártása rendkívül mérgező és energiaigényes – ezért Európa évtizedeken át kiszervezte ezt a „piszkos munkát” Kínába, Törökországba, a Balkánra és Ukrajnába.
Az orosz–ukrán háború kitörése után azonban ezek az ellátási láncok megbízhatatlanná váltak, így Európa stratégiai sebezhetősége drámaian megnőtt.
A TNT-hiány csak egy a számos akadály közül, amellyel az európai védelmi ipar szembesül, miközben próbálja pótolni az elhanyagolt készleteket és egyúttal támogatni Ukrajnát.
A hidegháború utáni évtizedekben sorra zártak be a robbanóanyagokat és hajtótölteteket gyártó üzemek, így most mindkettőből hiány van.
Míg Oroszország napi szinten 10 ezer lövedéket képes kilőni, Ukrajna 1800–6000 lövésre korlátozott készletei miatt nem tud érdemben válaszolni.
Az Európai Bizottság 2025-re kétmillió lövedék legyártását tűzte ki célul – ez azonban messze elmarad Moszkva lehetőségeitől, főleg ha figyelembe vesszük, hogy Oroszországot Észak-Korea is ellátja fegyverekkel.